Když jsme se dozvěděli, že EA zastavil vývoj Project Cars 4, poohlédli jsme se dalším simulátoru, který by byl dále vyvíjen. Zaujal nás simulátor Assetto Corsa, vyvíjený vývojáři z Kunos Simulazioni, kteří mají kanceláře přímo v areálu závodní tratě Vallelunga v Itálii. Navíc Assetto Corsa je i na konzolích. Nakonec jsme zjistili, že na konzolích je to prakticky jedinný závodní simulátor (ne arkáda).

assetto2.jpgTakže zakoupili Assetto Corsa Ultimate Edition. Po jeho bezproblémové instalaci na Xbox One S jsme se začali seznamovat s jeho obsahem. Vozů je tu více jak 90 a tratí celkem 12 s různými variantami, takže se počet tratí nakonec vyšplhá na 24. Na první pohled se může zdát, že ke to málo, ale nakonec jsme si stejně vybrali k ježdění jen několik vozů, které nám tak nějak sedli a těch 12 základních tratí.

Nedělám tady recenzi na tento simulátor, takže nebudu popisovat všechny možné režimy. My jsme prakicky použili pouze single player. 

Nejoblíbenějším vozem se nakonec stalo Ferrari 488 GT3. Vůbec kategorie GT3 je jedna z našich nejoblíbenějších. Výhodou pro nás byl fakt, že jsme předtím jezdili v Project Cars 2 a tak nám odpadlo seznamování se s tratěmi. To bylo velké plus, protože jsme se tak již mohli plně věnovat nastavování vozů. Tam byl oproti předchozímu simulátoru přece jen rozdíl, protože každý simulátor má použity jiné hodnoty při nastavování podvozku.

Po několika stovkách hodin ježdění nastal menší problém. Se základním volantem Thrustmaster Ferrari 458 Spider se již nedalo docílit lepších časů, protože na ty je potřeba vyžívat maximální šířku vozovky, což s tímto volantem opravdu nešlo. Volant se totiž časem "vychodí", má větší vůli v řízení a tak nedocílíte velmi přesněho najetí na okraj a občas vás to vystřelí na obrubník či dokonce na trávu. Takže nastala volba k pořízení volantu z vyšší třídy. 

U mě padla volba na Thrustmaster T248, David se posléze rozhodl k pořízení volantu Logitech G923 X. 

A najednou je to úplně jiná jízda, která znamená vylepšení časů na jedno kolo o cca 2 sekundy. A to je hodně. 

Assetto Corsa spolu s novými volanty nás opět posunul trochu dál. A zvýšil se zážitek s jízdy. Přece jen když ve volantu cítíte každý kamínek či hrbol na trati, přejezd přes obrubník či výjezd do trávy je úplně něco jiného. 

Na závěr se nabízí porovnání mezi oběma simulátory. Každý má něco navíc. Asseto Corsa možnost sestavit si svůj vlastní šampionát a sbírat tak body z různých závodů. Project Cars 2 má zase vypracovanější kariéru, šampionát si v něm však nezajedete. Co do jízdních vlastností jsou na tom oba simulátory asi stejně, včetně zvuků motorů. Každý vůz má jiné jízdní vlastnosti tak jako skutečné vozy. Graficky je na tom Project Cars 2 ovšem lépe. Asseto Corsa je na konzolích trochu ošizená, což je škoda. Přece jen 30 snímků oproti téměř 60 u Project Cars 2 je poznat.

Ale pokračujeme dále. Postupně pořizujeme i silnější konzole next gen. David tu silnější Xbox Series X a já o něco později Xbox Series S. A s nimi i další simulátor - Assetto Corsa Competizione, který je už na tyto konzole nové generace přizpůsoben.

O tom zase příště.