MotoGP 23

je skutečný závodní simulátor s mnohaletou vývojovou tradicí. Závodit lze se 4 kategoriemi :motogp704.jpg

  1. Moto GP
  2. Moto2
  3. Moto3
  4. E-moto

Samozřejmě ta nejvýkonnější je stejně jako u skutečných motocyklů MotoGP, ke které se pokud začínáte musíte propracovat od těch nejslabších. Ne proto, že by tak byl simulátor nastaven, ale proto, že je to opravdu brutální síla a udržet se v sedle potřebuje stovky hodin tréninku. To jsme koneckonců poznali hned u Moto3, kdy zpočátku dojet celé kolo bez pádu bylo v říši snů. U automobilů zatáčku prostě projedete nějak, i když ztratíte cenné desetinky nebo i celé sekundy, ale u motocyklů prostě při chybě spadnete. A pád je opravdu sdržení cca 5 sekund.

Takže první naše krůčky byly v Moto3 s motocyklem Honda. Pro jízdu si můžete vybrat jezdce z aktuální sezóny nebo sestavit svého vlastního jezdce třeba se svým jménem. Jezdit můžete na všech oficiálních tratích sezóny 2023 plus ještě na několika dalších, které v simulátoru zůstali z minulých sezón. V Moto2 pak můžete "osedlat" českého jezdce Filipa Salače a v Moto GP pak dokonce můžete pojezdit i na české trati v Brně. Ale to je dlouhá cesta, protože Brno je jen v kategorii Moto GP. Škoda. No ale zase větší motivace se prokousat z Moto3 až k Moto GP.

Moto3 jsou nejpomalejší motorky, ale když začínáte je to i tak hodně těžké. Zvláště udržet stabilitu v zatáčkách. Je také vhodné si upravit nastavení gamepadu (pokud to umožňuje) a pak hlavně upravit citlivost páček zatáčení, plynu a obou brzd. U motorek se používají hlavně přední brzdy, ta zadní je pro dobržďování. Práce s brzdou i plynem musí být velmi jemná. Přidání okamžitě na plný plyn vede mnohdy k pádu, zvláště když je motorka nakloněná. U Moto2 a hlavně pak MotoGP je takovéto prudké přidání plynu nebo plně zmáčknutá brzda fatální a víceméně končí pádem.

Po mnoha hodinovém tréninku jsem přistoupil k prvním závodům v režimu single player. Jezdit proti AI je hodně zajímavé a zjistil jsem, že oproti automobilovým simulátorům dělají chyby v řízení častěji. Je to tak hodně podobné skutečným závodům. Nicméně po určité době, kdy jsem již zvládnul Moto3 jsem se vydal i na online závody. Těch je v této kategori jako šafránu a kvalita jezdců je hodně rozdílná, takže je dobré i po vlastním pádu v závodě pokračovat, protože ostatní jezdci padají také a to i na rovině.

Pak již nastal čas přejít do Moto2 a je to úplně něco jiného. Silnější motocykl dává zabrat i na rovině a hlavně se musí pomalu přidávat plyn a stejně tak citlivě používat brzdu. Ale to už nebyl takový problém, jako úplné začátky s Moto3, takže po pár hodinách se s Moto2 dá bez pádů dojet i delší závod. Zároveň již přišla doba posunout obtížnost AI a to na hodnotu 60. Nejprve zcela logicky jsme začali jezdit s českým jezdcem Salačem, abychom pak přestoupili do joné stáje s lepšími motorkami. 

Netrvalo dlouho a touha jezdit nejsilnější třídu převládla a tak jsme po několika týdnech vyrazili na trať i v MotoGP. Motivoval nás i ten fakt, že pro tuto třídu je k dispici česká trať v Brně. Nejprve jsme začali jezdit s Hondou, které nebyla zas až tak silná, ale i tak to je obrovský rozdíl oproti Moto2. Jakékoliv prudší zrychlení nebo brzdění znamenalo téměř s jistotou pád. Zadní kolo se tak rozkmitá, že to již nelze vybrat. Museli jsme zapracovat na jemnějším přidáváním plynu a používáním brzdy. Bylo také nutné přizpůsobit nastavení ovladačů tak, aby přidávání plynu bylo hlavně zpočátku velmi jemné, stejně tak u brzd. Poprve jsme museli zeslabit i účinek zadní brzdy. Prostě MotoGP je brutální motorka.

Jakmile jsme zvládli jízdu v této silné kategorii, podívali jsme se po další stáji s motorkou Ducati. A ta nám sedla velmi dobře. Tato motorka velmi dobře reaguje na na naše povely, je stabilní v zatáčkách a při soubojích, kdy přece jen dochází ke kontaktu s jinými závodníky. A když si zvyknete na jemné ovládání nejen plynu a brzdy, ale také řízení a naklápění motorky, je požitek z jízdy v MotoGP absolutní. Hodně tomu však napomáhá nový gamepad Xbox Elite Series 2, kde je možné dokonce upravit chování páček pro řízení, změnit jejich délku apod.

V současné době již není problém jízda v MotoGP, jen musíme opět načíst nové body pro zpomalování a zrychlování na každé trati, protože jsou opravdu jné, než v přechdozích kategoriích.