V loňském roce jsme pořídili první sadu hry Mölkky a již následující rok, jsme vyrazili na zkušenou, na náš první turnaj pořádaný Českým svazem Mölkky. No a jak to u nás bývá, hned to byl ten nejtěžší - Otevřené Mistrovství ČR 2022.

Předem jsme věděli, že se bude hrát na tenisových kurtech s antukovým povrchem a tak jsme v letošním roce také začali trénovat na volejbalových kurtech, kde je také antuka. Ovšem na místě konání mistrovství jsme zjistili, že tenisové je trochu tvrdší, ale nebyl to takový problém. Horší by bylo, kdybychom stále trénovali na trávě jako vloni, protože to je opravdu obrovský rozdíl.

V červenci jsme svolali několik repre srazů, na kterých se ladilo složení týmů. Ano mluvím o složení týmů. Nakonec jsme neměli tolik hráčů, kteří by mohli v daný den na mistrovství odjet a tak nás logicky napadla myšlenka společné účasti s týmem ze Střelic. Slovo dalo slovo a byla z toho 2 družstva :

Matony Zábřeh
 • David Pelikán   - C
 • Romana Pelikánová
 • Dominik Hejný
 • Tomáš Dobřanský
Pelmel Střelice
 • Áďa Poštulková - C
 • Martin Poštulka
 • Jan Černý
 • Martin Pelikán

Každý tým měl čtyři hráče, protože bylo možné mít jednoho náhradníka. Všichni hráči se tak poměrně vystřídali, což bylo pro obě mužstva velmi dobré.

Cíle byly pro obě mužstva stejné :

 1. neskončit v celkovém pořadí na posledním místě
 2. vyhrát alespoň jedno utkání
 3. vzít body některému z favoritů

Tým Matony nezačal na turnaji nijak oslnivě. Respekt ze soupeřů a význam turnaje se podepsal asi na všech hráčích a tak první dvě utkání se odehrála v jakési křeči a obě jsme prohráli. Vůbec jsme nehráli naši hru. Jako bychom se chtěli přizpůsobit hře favoritů. Ke 3. utkání, kdy jsme si hodně věcí vysvětlili, trochu i uklidnili a hlavně si řekli, že budeme dodržovat to co jsme natrénovali. A přineslo to ovoce v podobě remízového utkání a zisku prvního bodu. V dalším utkání to již bylo vítězství a nakonec jsme tak bojovali o postup do play off, což se ale nakonec těsně nepovedlo. Hrálli jsme tak ve skupině o 17. až 28. místo. Zde jsme již uspěli a skončili jsme na velmi pěkném 19. místě. Celkově tedy z českých týmů končíme na vynikajícím 15. místě, protože před námi byli ještě 2 slovenské a 2 australské týmy.

Tým Pelmel naopak začal turnaj dobře a hned v úvodním utkání sebral bod jednomu z vynikajích týmů Kamelky Bílovec za remízu 1:1. I ve druhém utkání jsme remizovali ze slovenským účastníkem a v dalším utkání jsme nastupovali proti největšímu favoritu turnaje - Tomira Bílovec, který na letošním Mistrovství světa ve Francii, získal bronzové medaile. První set jsme celkem rychle prohráli, ale když druhý set fantastickým hodem Áďa ukončila, soupeř nevěřil vlastním očím. Remíza s tímto mužstvem tak znamenala splnění jednoho z našich cílů. V dalším zápase jsme 2x sahali po úspěšném setu, ale dohoz nás zcela zradil a žádný z výborně rozehraných setů jsme nedokončili. Tato porážka od australského týmu (3. místo v turnaji) nás zřejmě nějak rozhodila a ostatní zápasy jsme nezvládli stejným způsobem a postup do play off se také rozplynul. Před posledním zápasem turnaje jsme tak neměli ještě splněny dva body z našeho cíle. Nastoupili jsme v sestavě jako s Tomirou. Utkání bylo dramatické až do úplného závěru. Soupeř byl na dohozu a my moc šancí k dohozu neměli. Ale Martin (Poštulka) hodil hod snů a vytlučením 12ky s klubka kuželek nás k dohozu dostal. Na tahu však byl soupeř, ale kuželku s číslem 10 ve vzdálenosti 8 metrů netrefil. Na stejnou kuželku pak házel Honza (Černoch) a jistější hod snad ještě nehodil. Tímto byly splněny i další dva body z našeho cíle.

V tomto článku jsem sice vytáhl několik jmen, ale velkou pochvalu je potřeba vyslovit všem našim hráčům. Dominikovi za pohodu v týmu, která znamenala obrat hry Matony, Davidovi za taktické vedení týmu a spolehlivé hody, Tomášovi za to že odvedl na hřišti to co se od něj čekalo a Romaně za to, že v kritických situacích v závěru turnaje chladnokrevnými hody ukončovala dramatická utkání. A to všechno dohromady pak vedlo k našemu prvnímu úspěšnému vystoupení na vrcholném turnaji roku.

Nesmím opomenout i hráče z týmu Pelmel, kdy Áďa po velké nervozitě v prvních dvou utkáních "zařízla vynikajícím hodem favorita", který ji uklidnil a pak předváděla skvělé výkony, Martin (Poštulka), který zde předvedl velmi dobré rozhozy a plno neuvěřitelných hodů, Honza (Černoch), který na hřišti odevzdal to, proč jsme jej na turnaj brali a nakonec i Martin (Pelikán), který přispěl k dobrému výkonu týmu hrou a radou.

Konečné pořadí Mistrovství ČR 2022 :

1.     Dynamo      
2.     MaMaJa      
3.     Finskaroos Gold (AUS)      
4.     LOBE STAR      
5.     SEMTAMŤUK      
6.     Finskaroos 1 (AUS)      
7.     Buráci      
8.     Pampuch (SVK)      
9.     Bílovec HK      
10.     Tomira      
11.     Kamelky      
12.     NIX      
13.     Archa NJ      
14.     Moravská Trojka II      
15.     Optimisti      
16.     Třináctá mölkka      
17.     Promölkky (SVK)      
18.     Jarda tým      
19.     Matony Zábřeh      
20.     Mölkky Bystrc I      
21.     Skrumáž      
22.     KNS      
23.     Mölkky Bystrc II      
24.     Staré časy (SVK)      
25.     Náplavy      
26.     Co my dáme      
27.     Pelmel      
28.     Mimoni


Více zde: https://www.molkky.cz/