Moravská série 2022

Čtrvtým turnajem, který se hrál v Uničově - Střelicích byla završena letošní série v Mölkky, kterou jsme pořádali. Hrálo se 2x v Zábřeze a 2x ve Střelicích celkem na 3 površích - antuka, umělý povrch, koberec.
Všem zúčastněným děkujeme za to, že alespoň jedenkrát si přišli zahrát tuto velmi zajímavou hru a věříme, že i v příštím roce se budeme na takovéto sérii opět scházet.

Konečné pořadí série :

 1. Black Pelicans Zábřeh  (BPZ)            98,75 bodů
 2. TORO Zábřeh  (TORO)                     89,29 bodů
 3. Vsetín Jokers  (VSJ)                          70,71 bodů
 4. T.J. Sokol Střelice  (STŘ)                   60,83 bodů
 5. Jeníček a Mařenka Zábřeh (JEMA)  42,86 bodů
 6. Vojmo Zábřeh  (VJM)                      37,86 bodů
 7. Klubíčko 2 Leština  (KL2)                 31,43 bodů
 8. Vysočina  (VYS)                               20,00 bodů
 9. Klubíčko 1 Leština  (KL1)                 10,00 bodů

Informace z turnaje připravujeme.

Ke 3. turnaji se přihlásilo 5 týmů a jelikož bylo deštivé počasí, využili jsme možnosti odehrát turnaj v Zábřeze "pod střechou" na koberci, kde se nám podařilo umístit 2 hřiště.

K turnaji se dostavila tato mužstva :
Black Pelicans Zábřeh  (BPZ)
Martin Pelikán, David Pelikán, Jan Černý
TORO Zábřeh  (TORO)
Romana Pelikánová, Tomáš Dobřanský
Vojmo Zábřeh  (VJM)
Monika Vojtěšková, Vojta Vojtěšek
T.J. Sokol Střelice  (STŘ)
Adéla Poštulková, Martin Poštulka
Vsetín Jokers  (VSJ)
Jaroslav Laštovica, Karel Laštovica

Turnaj se hrál systémem každý s každým 2x. Nejprve jsme si museli zvykat na koberec, protože je to úplně jiná hra než na antuce. Ale po tréninku to zvládli všichni velmi dobře.

Hned od prvních kol se v průběžném vedení objevilo TORO, stejně jako v prvním turnaji ve Střelicích, stíháni BZP. A po první části také toto pořadí trvalo. Ale opět se opakoval scénář z prvního turnaje kromě toho, že všichni "zapomněli" na Vsetín, který se ve druhé části zlepšil a před posledním kolem se vyhoupl do vedení.
A v tom posledním kole se opět vynořili na scénu Střelice. Nejenže mají nejdelší hry, ale mají také zálusk na obírání favoritů o body. A na to doplatil právě Vsetín. Ztratil tolik potřebný bod aby v turnaji zvítězil a dostihlo je BPZ. A jelikož oba týmy měli shodné vzájemné zápasy, o vítězi turnaje rozhodoval Zlatý set.

Zlatý set byl tentokrát jak houpačka. Zábřeh měl hned dva úvodní hody nulové a ve třetím hodu se štěstím spadly 2 kuželky a když další hod byl opět nulový, stav po 4 hodech byl kritický 2 : 34!
Ale Mölkky se hrají až do posledního hodu, do poslední kuželky.  Po 7. hodu byl stav 10:49. Jenže Vsetín přehodil a Zábřeh byl najednou na dohozu poměrem 49:41. Pak obě mužstva přehodila a začínala ze stavu 25:25. V 18. hodu měl Zábřeh druhý mečbol, ale byla z toho nula. Pak však přišly ještě 2 nuly po sobě a dramatický Zlatý set končí vítězstvím Vsetína.

Konečné pořadí turnaje :

 1. Vsetín Jokers                  10 bodů
 2. Black Pelicans Zábřeh     10 bodů
 3. T.J. Sokol Střelice              7 bodů
 4. TORO Zábřeh                    7 bodů
 5. Vojmo Zábřeh                   6 bodů

Detailní výsledky naleznete zde : Výsledky

Mölkky. Před rokem jej u nás znal prakticky jen David Pelikán. A najednou se po roce sejde 19 lidí z různých koutů Moravy téměř stejného věku. Nejstarší hráč 64 let a nejmladší hráčka 9 let. Jedna kategorie. Jde to vůbec dohromady? Jak to tak můžou hrát? Zněl dotaz jednoho s přihlížejících, který se u kurtů zastavil při nedělní projížďce na kole. Možná po té půlhodince, kdy se přes plot na nás díval, pochopil. Obrovská zábava, chuť po vítězství, mnoho herních zvratů, kdy dopředu není jasný vítěz, kdy nejsou mezi hráči žádné handicapy, kdy nepovedený hod dokáže vyloudit úsměv i u samotného aktéra hodu. To je finská hra zvaná Mölkky. A právě této hře těchto 19 lidí z 8 týmů ze Zábřeha, Leštiny Vsetína a Uničova - Střelic zcela propadlo.

V pořadí již 3. turnaj hraný v Zábřeze se opět posunul do jiné dimenze. Přesunem z travnatého povrchu právě na ten antukový jsme udělali další krok k výkonnostní hře. Další krok proto, protože ty předchozí krůčky jsou v těch stovkách hodin při trénincích, kdy hlavně zpočátku si mnoho z nás určitě řeklo: "... co to dávám za hody, příště už nepřijdu ...". A nakonec je na tomto turnaji v ubíjejícím vedru, a na jehož konci je otázka: " A kdy hrajeme příště?". Ano, to jsou Mölkky.

A Mölkky na tomto turnaji opravdu kvalitní. Od utkání, které trvaly 25 minut až po ty padesátiminutové. Tým ze Střelic o nich může napsat knihu.

Složení týmů :

TJ Sokol Střelice  (STŘ)
Aďa Poštulková, Martin Poštulka
Vsetín Jokers  (VSJ)
Jaroslav Laštovica, Karel Laštovica
Klubíčko 1 Leština  (KL1)
Pavla Mutličková, Jarka Šínová, Radek Šín
Klubíčko 2 Leština   (KL2)
Přemek Horák, Vlaďka Urbášková, Zuzka Vykydalová
Black Pelicans Zábřeh  (BPZ)
Jan Černý, David Pelikán, Martin Pelikán
TORO Zábřeh (TORO)
Romana Pelikánová, Tomáš Dobřanský
Mařenka a Janíček Zábřeh (JEMA)
Jana Vojtěšková, Marian Bezděk
VojMo Zábřeh  (VJM)
Monika Vojtěšková, Vojta Vojtěšek

Mírným favoritem turnaje bylo mužstvo Black Pelicans Zábřeh už jen proto, že obhajovalo prvenství ze střelického turnaje. Hrálo se opět systémem každý s každým, tentokrát však jednokolově. Jednotlivá utkání se hrála na 2 vítězné sety. Hned v prvním kole dochází k překvapujícímu výsledku, kdy Klubíčko 2 z Leštiny vítězí nad TORO Zábřeh. A hned druhé kolo srovnává střed průběžné tabulky a naznačuje tak, že bude záležet na každém bodu, každém setu. A když ve 4. kole Vsetín bere body do té doby suverénnímu Black Pelicans, srovnává se i čelo přůběžného pořadí. Přichází i druhá výhra nováčka soutěže VojMo Zábřeh, kde skvěle zahrála devítiletá Monika. Kdo si myslel, že tam je jen do počtu, tak se velice přepočítal. Opět důkaz toho, že Mölkky smazává veškeré věkové rozdíly.

Další dvě kola opět zamotávala pořadím. Jediné co se rozpletlo bylo pojištění vedení Black Pelicans a to  když zaváhal  v předposledním kole Vsetín s VojMo. Toho také využilo mužstvo Klubíčko 2 z Leštiny, které se usadilo na druhé příčce.

Poslední kolo ještě znamenalo útok nováčka VojMo na 3. příčku v pořadí a když zaváhal i favorit Black Pelicans právě s TORO Zábřeh, dotáhlo se na ně Klubíčko 2 bodově. O tom, že Black Pelicans obhájí prvenství z prvního turnaje nakonec rozhodl vzájemný zápas.

Je dobojováno. Útok Leštiny na přední místa se opravdu povedl a nováček VojMo svým 3. místem mile překvapil. No a rovněž zamíchal průběžným pořadím celé moravské Série 2022.

Opět se nebudu rozepisovat podrobněji, stačí si prostudovat výsledky turnaje a zápasů, které jsou k dispozici na

.

Jaké jsou moje postřehy :

Black Pelicans Zábřeh
zůročil pravidelné tréninky v herní úspěch a opět se projevila výhoda možnosti střídání hráčů.

Klubíčko 2 Leština
velký výkonnostní vzestup dílem středečních stréninků a možnosti nechat odpočinout hráče v týmu se 3 hráči. Tréninky s originálními Mölkky by určitě znamenali další posun výkonnosti.

VojMo Zábřeh
nováček na turnajích se každým kolem zlepšoval. Velký nápor na psychiku devítileté Moniky, kdy se objevili i slzičky. Ale ta medaile na krku za to určitě stála.

TORO Zábřeh
po méně vydařené první polovině turnaje velmi sympatický závěr zvláště v posledních třech kolech, kdy gradoval v posledním kole vítězstvím nad vítězem turnaje

Vsetín Jokers
více výher než proher je patrný progres a medaile tentokrát unikla opravdu jen o vlásek. V jednu chvíli to dokonce vypadalo na zlatou.

Jeníček a Mařenka
dobré výkony v mezihře, ale horší koncovka utkání. Možná ovlivněná vleklým zraněním a tím také výpadek v tréninku. 

T.J. Sokol Střelice
všeobecně nejdelší utkání v turnaji. Může mít vliv na koncovku utkání a to i přes lepší a lepší herní výkony. Áďa předváděla opravdu luxusní hody. Mužstvo by o další level posunula možnost střídání hráčů.

Klubíčko 1 Leština
chybějící zkušenost ve hře ovlivnila výsledky tohoto mužstva i přesto, že předvedly hodně dobrých hodů. Určitě by výkon vzrostl pokud by středeční tréninky byl s originálními Mölkky.

Pořadí turnaje

 1. Black Pelicans Zábřeh
 2. Klubíčko 2 Leština
 3. VojMo Zábřeh
 4. TORO Zábřeh
 5. Vsetín Jokers
 6. Jeníček a Mařenka
 7. T.J. Sokol Střelice
 8. Klubíčko 1 Leština

Průběžné pořadí Moravské série 2022

Pořadí Název mužstva (klubu) Body Turnajů
1. Black Pelicans Zábřeh ( KSH Sever Zábřeh ) 70 2
2. TORO Zábřeh ( KSH Sever Zábřeh ) 54,29 2
3. Jeníček a Mařenka Zábřeh ( KSH Sever Zábřeh ) 42,14 2
4. Vsetín Jokers 35,71 2
5. T.J. Sokol Střelice 33,57 2
6. Klubíčko 2 Leština 31,43 1
7. VojMo Zábřeh 27,86 1
8. Vysočina 10 1
8. Klubíčko 1 Leština 10 1

V sobotu 28. května se ve spolupráci s TJ Sokol Střelice konal 1. turnaj Moravské série 2022. Do Střelic se vydalo 6 týmů, aby zde sehráli první turnaj Moravské série v letošním roce. A někteří přijeli opravdu zdaleka. Např. Vsetín Jokers a nebo Vysočina. To také byli nováčci na našem okruhu.

Složení týmů :

TJ Sokol Střelice  (STŘ)
Áďa Poštulková, Martin Poštulka
Vsetín Jokers (VSJ)
Jaroslav Laštovica, Karel Laštovica
Vysočina  (VYS)
Eliška Čejková, Květa Čejková
Black Pelicans Zábřeh (BPZ)
Jan Černý, David Pelikán, Martin Pelikán
TORO Zábřeh (TORO)
Romana Pelikánová, Tomáš Dobřanský
Mařenka a Janíček Zábřeh (JEMA)
Jana Vojtěšková, Marian Bezděk

Hrálo se systémem každý s každým a to 2x. I když se hrálo na umělém povrchu, na kterém prakticky nikdo z přítomných nehrál, mírným favoritem v turnaji bylo mužstvo Black Pelikans. Ale i nově poskládené týmy TORO a Jeníček a Mařenka byli velice silné a tak se očekával velký boj o prvenství, zvláště když na domácí půdě hráli Střelice, jejíž hráči mají oproti loňsku obrovský progres. Velkou neznámou byl Vsetín a Vysočina. První dvě kola proběhla podle papírových předpokladů, ale ve třetím došlo k prvním otřesům v předpovědích. Nejprve si TORO poradilo s favoritem Black Pelikans v poměru 2:0 a stalo se lídrem turnaje. A pak udeřila i Vysočina, když porazila domácí Střelice 2:0. Zvláště pak závěr utkání, kdy mladičká Eliška se rozmáchla k hodu na kuželku s číslem 12, která stála téměř 10 metrů od ní ! A přesným hodem přímo do kuželky zápas ukončila. Velký potlesk přítomných a obrovská radost mladé hráčky bylo příjemné ukončení 3. kola.

Další dvě kola byla již podle papírových předpokladů a tak po polovině turnaje se na prvním místě usídlila dvojice hráčů týmu TORO.

Hned po přestávce dochází k další ztrátě Black Pelicans, kdy podlehli domácím Střelicícm 1:2 a jelikož lídr průběžného pořadí TORO nezaváhal, prohloubil se rozdíl na prvních dvou příčkách na 4 body. Stejný rozdíl trval i po 7. kole a na řadu přišlo kolo osmé, kde proti sobě nastoupila první dvě mužstva. Karty byly rozdány jednoznačně. Další bodová ztráta Black Pelicans by znamenala vítězný turnaj pro TORO. Dramatický zápas nakonec urval Black Pelicans, ale stále mělo TORO dvoubodový náskok a vše ve svých rukou. Jenže v 9. kole přichází další velké překvapení v turnaji. Když Květa ve třetím setu skvělým hodem vytloukla mezi třemi kuželkami právě tu s jedničkou, která znamenala vítězství Vysočiny nad týmem TORO, byl bodový rozdíl mezi prvními dvěma týmy srovnán.

V posledním 10. kole šlo tedy o všechno. A když Vysočina proti Black Pelicans nedokázala navázat na předchozí vítězný zápas, rozhodnutí muselo padnout na hřišti č.1, kde proti sobě stanuli TORO a Jeníček a Mařenka. Byl to urputný boj, který se rozhodoval až ve třetím setu, který byl nesmírně vyrovnaný a nakonec se šťastným koncem pro tým Jeníček a Mařenka. Toto vítězství jim nakonec vyneslo 3. místo.

Na dalších dvou místech však byla bodová shoda a tak se rozhodovalo mezi Střelicemi a Vsetínem tzv. "zlatým setem". Vítěz tohoto setu bral 4. místo v turnaji. A jelikož se již hrál pouze tento duel, sešli se také kolem hřiště ostatní hráči a vytvořili úžasnou kulisu. A v této atmosféře byl absolutně vyrovnaný set, ve kterém měli velké šance oba týmy. Šťastnější nakonec byli domácí.

Ve výborném prostředí se tak odehrálo mnoho zajímavých utkání a setů. Bylo vidět mnoho neskutečných hodů a zvratů. Popsat všechny by tady znamenalo velmi dlouhé psaní, tak se pokusím vytáhnout ty nejhlavnější postřehy :

TORO Zábřeh
Tato dvojice si neskutečně sedla a i přes to, že se dohromady dala teprve v posledních dnech, dokázala vyhrát 7 utkání v řadě !

Black Pelicans Zábřeh
V dramatickém boji o první místo se zřejmě ukázala výhoda hrát na turnaji s náhradníkem.

Jeníček a Mařenka
Po zpackaném prvním kole to "nezabalili" a ve druhé části turnaje dokázali 4x vyhrát.

TJ Sokol Střelice
Obrovský hráčský vzestup této dvojice málem znamenal zisk medailí. Ale zvládli boj o čtvrté místo ve "zlatém setu", kde předvedli hned několik skvělých hodů.

Vsetín Jokers
O tomto mužstvu jsme prakticky nic nevěděli co do hráčské kvality. Ale na jejich prvním turnaji dokázali 4x zvítězit a na dalších turnajích s nimi musíme rozhodně počítat jako s týmem, který to prostě umí.

Vysočina
Na to, že v sobotu si zahráli Mölkky poprve (možná je do té doby ani neviděly) vyhráli ve dvou utkáních, kdy obraly o body do té doby lídra turnaje. Mölkky je natolik uchvátilo, že změnili i naplánovaný rodinný program.

Konečné pořadí turnaje :

1. Black Pelicans Zábřeh   ( KSH Sever Zábřeh )
2. TORO Zábřeh   ( KSH Sever Zábřeh )
3. Jeníček a Mařenka Zábřeh   ( KSH Sever Zábřeh )
4. T.J Sokol Střelice
5. Vsetín Jokers
6. VYSOČINA

Detailní výsledky turnaje najdete na tomto odkazu :  Výsledky