Co je Mölkky

Mölkky  je originální venkovní hra podobná petanque, vychází z několik staletí staré finské hry a rychle se stává světovým fenoménem. V zemích po celém světě se konají národní soutěže a do Finska se každý rok sjíždějí týmy na světový šampionát v Mölkky. Tato hra se může hrát kdekoliv venku na prakticky jakémkoliv povrchu. Hrají jednotlivci i týmy. Nezáleží na věku ani fyzické kondici. Hra je založena na kombinaci dovedností a náhody s jednoduchými pravidly. Hráči se střídají v házení kolíkem a snaží se při tom srazit kuželky s různými čísly. Cílem hry je získat přesně 50 bodů. Ale pozor! Pokud číslo 50 překročíte, vrací se skóre zpět na 25.

Vybavení

vybaveni-molkky.pngPro hru Mölkky je zapotřebí 12 ks kolíků (kuželek) o ø 5,9 cm a výšce cca 15 cm. Na jednom konci je kuželka zkosena pod uhlem 45° a na tomto zkosení jsou vyznačena čísla. Pak je zapotřebí odhodový kolík o ø 5,9 cm a délce 22,5 cm. No a nakonec ještě odhodiště ze kterého se kolíkem hází.

Kde hrát

Může se prakticky hrát na libovolném povrchu (tráva, hlína, antuka, fotbalové hřiště) nejvhodnější je hřiště na Pétanque, protože je i rozměrově podobné.
U nás v Zábřehu hráváme na městském stadioně na trávě, protože prozatím nemáme pískové hřiště na Pétanque.

Kdo může Mölkky hrát

V praxi může hrát každý, kdo se chce pobavit, zasoutěžit si, užít si volné chvíle. Nejsou určeny žádné věkové hranice, hrají dívky, hoši, ženy a muži bez rozdílu věku a tělesné kondice.

Chcete vědět, co jsou mölkky a jak se hrají? Podívejte se na video utkání členů našeho klubu Honzi a Martin. Hrálo se ve vnitřních prostorách zábřežského stadionu na koberci, který nám zajistila v rámci sponzorského daru firma Alfa Beta Servis Zábřeh.

Ještě jedno video z Finále vyzývací Mölkky mezi Davidem a Martinem Pelikánovými opět hrané na koberci :

A jak se hraje na mezinárodní úrovni. podívejte se na finálové utkání na otevřeném Mistrovství Rakouska, mezi Českem a Rakouskem :

Další video tentokrát z letošního roku :

rámeček-rozměry.jpg