Co je Pétanque

Pétanque je francouzský společenský sport pro dvě 1–3 členná družstva, která se snaží umístit koule co nejblíže k cíli - dřevěné kuličce, tzv. košonku. Princip hry je velmi jednoduchý, ale dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink.
Výraznou předností tohoto sportu je to, že ho může na vysoké úrovni hrát prakticky každý (ženy s muži, starci s dětmi, i tělesně postižení se mohou zúčastňovat všech turnajů) a prakticky kdekoliv (terén hřiště je v zásadě libovolný), ale nejvhodnější je tvrdý písčito hliněný povrch.

Pétanque je součástí :

Petanque je jednou ze sekcí České federace koulových sportů a se zkratkou ČFKS. ČFKS je jediným uznávaným představitelem koulových sportů na území České republiky a toto sportovní odvětví zastupuje i na mezinárodní úrovni jako člen Confédération mondiale des sports de boules (C. M. S. B). Od 12. 8. 2018 je ČFKS uznán a za ČOV považován za výlučného představitele koulových sportů v České republice.  V případné komunikaci s mezinárodní federací či dalšími mezinárodními autoritami může ČFKS používat, že je v rámci České republiky "recognized by the Czech Olympic Committee".

Co potřebujete pro hru

Především chuť sportovat a místo, kde jej hrát. V současné době v Zábřeze moc na výběr nemáme. Hrajeme na trávě i když ČAPEK trávu důrazně nedoporučuje, ale nám nic jiného nezbývá.

Pro hru potřebujete sadu koulí a košonek. Koule se prodávají pro rekreační nebo soutěžní použití.

Rekreační petanque

Pokud začínáte a nechcete ze začátku do hry moc investovat, je lepší si pořídit levnější rekreační koule, které se pohybují v řádu stokorun za 3 ks koulí + košenek. Určitě to chce však ocelové koule.

Soutěžní petanque

Pokud víte, že chcete spíše soutěžit, je vhodné si pořídit soutěžní koule, které se již pohybují v řádech tisíců. Nejlevnější soutěžní koule zašínají na 999,- Kč (nemají však homologaci) za 3 ks + košonek.

Homologované koule se dají pořídit za cca 1 300,- Kč. Samozřejmě, že s výběrem koulí pomůžeme.

Můžete navštívit stránky Decathlonu, kde najdete vybavení pro pětanque.